Gaz płynny jest bezpieczny, jeśli korzystasz z niego w prawidłowy sposób. Aby uniknąć ryzyka wybuchu lub pożaru, konieczne jest przestrzeganie prostych zasad bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo użytkowania zależy nie tylko od niego samego, ale i dostawcy gazu, dlatego zawsze korzystaj z usług tych firm, które spełniają wymogi bezpieczeństwa i stosują się do obowiązujących przepisów.
Projektując nasze butle postawiliśmy na bezpieczeństwo. Stosujemy szereg zabezpieczeń:
- specjalny zawór o podwyższonej szczelności i wytrzymałości, a w nim - zawsze sprawna uszczelka, ogranicznik wypływu gazu oraz zaślepka, która jest dowodem kontroli szczelności,
- folię - plombę będącą gwarancją napełnienia butli w firmowej rozlewni,
- nowoczesną kontrolę prawidłowości napełnienia butli, mechaniczną i elektroniczną,
- wielostopniową kontrolę szczelności,
- pełne i czytelne oznaczenia o zawartości, właścicielu butli i legalizacji.
Pamiętaj!:
- Butle należy przechowywać w dobrze wentylowanym miejscu, z dala od otwartego ognia, urządzeń elektrycznych i źródeł zasilania.
- Butli nie powinno się przechowywać w piwnicy, kotłowni, garażu czy innych pomieszczeniach zamkniętych poniżej poziomu podłoża- propan-butan jest cięższy od powietrza, będzie więc osiadać w dolnych partiach pomieszczenia i gromadzić się, tworząc łatwopalną mieszaninę.
- Należy zawsze używać węży przeznaczonych dla gazu płynnego. Wąż powinien mieć długość co najmniej 1,5 m, a na obu jego końcach powinny znajdować się opaski zaciskowe.
- Należy regularnie sprawdzać, czy wąż nie jest uszkodzony lub pęknięty.
- Należy także sprawdzić szczelność w punkcie podłączenia węża, używając do tego celu roztworu mydła. NIE NALEŻY sprawdzać połączenia przy użyciu źródła otwartego ognia (np. zapalniczki).
- Wąż i opaski należy wymieniać co 4 lata (lub gdy wcześniej wymaga tego ich stan techniczny), stosując wyłącznie atestowane zamienniki.
- Podczas użytkowania wszystkie butle powinny być wyposażone w reduktor ciśnienia przeznaczony specjalnie dla propanu lub mieszaniny propan-butan, prawidłowo regulujący ciśnienie w przypadku wystąpienia zmian temperatury. Należy używać odpowiednich reduktorów atestowanych dla danego typu gazu.
- Reduktory należy wymieniać co 5 lat (lub wcześniej gdy wymaga tego ich stan techniczny), stosując wyłącznie atestowane zamienniki.
- Podczas podłączania reduktora ciśnienia do butli należy zawsze postępować zgodnie z instrukcjami i nie należy otwierać zaworu butli ani pokrętła reduktora, dopóki ten ostatni nie zostanie prawidłowo zamontowany. Nie należy palić podczas podłączania urządzeń; szczelności butli nie wolno sprawdzać przy pomocy zapalniczki czy zapałek! Jeśli nie jesteś pewien, czy z butli nie wydostaje się gaz, oblej to miejsce roztworem wody z mydłem. Jeśli gaz się ulatnia, pojawią się bąbelki.
- Do montażu instalacji gazowych należy używać narzędzi wykonanych z metali kolorowych - nie wytwarzają one iskier.